Czy programowanie może być łatwe i przyjemne? Czy programować może każdy, a zwłaszcza dzieci poniżej 10 roku życia?

Okazuje się, że można. I tutaj jak zwykle z pomocą przychodzą niezastąpione klocki LEGO oraz nasze warsztaty z robotyki dla dzieci organizowane we Wrocławiu.

Załóżmy, że zbudowaliśmy wspaniały budynek z klocków, wspaniałe samochody, wokół nich pełna gromada figurek gotowych do pracy. Do pewnego etapu budowanie statycznych kompozycji może być ciekawe, ale co wtedy kiedy to już nie wystarczy? Chcielibyśmy wprawić w ruch nasze konstrukcje, przekazać instrukcję co trzeba zrobić aby osiągnąć efekt. My moglibyśmy być widzami w spektaklu, który sami wyreżyserowaliśmy. Brzmi ciekawie? Czy dzieci mogą być również reżyserami swoich własnych wizji konstruktorskich? Okazuje się, że tak.

Przy pomocy edukacyjnych zestawów Lego WeDo, z którymi prowadzimy zajęcia dla dzieci, możemy zbudować swoje własne konstrukcje, a następnie je zaprogramować używając bardzo prostego języka rysunkowo-bloczkowego. Przykładowo za pomocą odpowiednich ikonek możemy ustawić moc silnika, obroty prawo/lewo. Mając do dyspozycji czujnik ruchu możemy programować pewne zdarzenia np. po napotkaniu przeszkody. Nasz pojazd może się zatrzymać zbliżając się do innego pojazdu, sam z siebie wyda dźwięk ostrzegawczy a następnie w zależności od reakcji może zawrócić lub przejechać dalej. Całkiem ciekawym wyzwaniem byłoby zbudowanie systemu do koordynowania ruchu drogowego. Czy dzieci z tym zadaniem sobie poradzą? Musicie się przekonać sami na naszych warsztatach we Wrocławiu.

Innym ciekawym zastosowaniem programowania klocków może być symulacja pewnych sytuacji występujących w codziennym życiu np. latająca pszczoła wokół kwiatka, segregowanie odpadów, budowa tamy wodnej. Pomysłów może być wiele, a najlepsze są te które dopiero zostaną wymyślone przez Was.

Programować można na wiele sposobów, nawet bez użycia komputera na karteczkach papieru. Odpowiednio układając sekwencję poleceń możemy zaprogramować wirtualną pandę lub nawet robota.
 

Trzeba również wspomnieć o języku Scratch. Język ten pozwala na łączenie ze sobą bloczków w postaci graficznej w celu wykonania jakiś prostych czynności na ekranie komputera lub w rzeczywistości. Przykładowo możemy zaprogramować łazika marsjańskiego tak, aby dojechał do bazy omijając przy tym napotkane przeszkody. Zastosowań jest wiele, a programowanie wcale nie musi być trudne, nawet dla dzieci poniżej 10 roku życia.