Czy zastanawialiście się kiedyś, w jaki sposób można wytłumaczyć dzieciom (poniżej 7 roku życia) skomplikowane zagadnienia dotyczące funkcjonowania nowych technologii i świata cyfrowego?

Oczywiście z pomocą zawsze mogą przyjść klocki LEGO, a jeszcze lepiej DUPLO. Żeby zgłębić temat, musielibyśmy poznać tajniki języka, w jakim poszczególne komponenty komputera rozmawiają ze sobą. Czy wiecie, co to jest?

Kod binarny oparty na „0” i „1”. Te dwa symbole reprezentują podstawowe stany w elektronice cyfrowej. W świecie cyfrowym jest to pewnego rodzaju alfabet.

Długie, a nawet bardzo długie kombinacje 0 i 1 są magazynowane w pamięci komputera. W ten sposób komputery po prostu pamiętają informacje. Na symbolach „0” i „1” można również dokonywać operacji matematycznych.

Wszystko to jest jednak zbyt abstrakcyjne dla dorosłych, a co dopiero dla dzieci. Jak więc przedstawić to dzieciom?
Zamieńmy w takim razie „1” na czerwoną kostkę DUPLO (4-piny) , a „0” na zieloną kostkę DUPLO. Wszystko zaczyna nabierać barw, a przez to staje się bardziej atrakcyjne dla dzieci.

Oczywiście dzieci uwielbiają budować, więc dlaczego by nie stworzyć ciągu klocków zielonych i czerwonych? Odpowiednia ich kombinacja da nam liczbę dziesiętną.

Posługując się dosyć prostym suwakiem binarnym, możemy łatwo przeliczać wartości z kodu binarnego na system dziesiętny. Moglibyśmy się pokusić o nauczenie starszych dzieci (powyżej 7 roku życia) metody przeliczania poprzez mnożenie i dodawanie, ale mogłoby się to wydawać niestety zbyt trudne.

Na naszych warsztatach prezentujemy podstawowe operacje, takie jak dodawanie i odejmowanie binarne na klockach LEGO DUPLO - i jest to dziecinnie proste!

Co ciekawe, w systemie binarnym jeszcze prostsze jest mnożenie i dzielenie przez 2. Dzieci mogą takie operacje wykonywać z zamkniętymi oczami  Jak? Musicie się sami przekonać w trakcie naszych warsztatów.

No dobrze, ale właściwie po co nam to wszystko? Jakie to ma zastosowanie w życiu codziennym? Hmm? Dlaczego mielibyśmy używać kodu binarnego, a nie jakiegokolwiek innego systemu?

Wszyscy od najmłodszych lat jesteśmy przyzwyczajeni do używania kodu dziesiętnego. Ale czy na pewno jest to najprostszy system? Tutaj komputery zaskakują nas swoją prostotą. Posługują się one kodem binarnym, czyli systemem dwójkowym, dlatego że potrafią rozpoznać dwa stany.

Czy w takim razie możemy łatwo i szybko podzielić na równe części np. czekoladę, korzystając z kodu binarnego? Okazuje się, że klocki DUPLO świetnie poradzą sobie z tym zadaniem, podając oczywiście wyniki w systemie dwójkowym. Jak? Zapraszamy na nasze warsztaty.

Dzisiejsze procesory wykonują miliony operacji na „0” i „1”. My jednak 1/1000s z cyklu komputera rozciągamy do minut, żeby dogłębnie zrozumieć, co właściwie się tam w środku dzieje.

Jak się okazuje, tajemnice procesorów bazują niezmiennie na najprostszych operacjach matematycznych na kodzie binarnym.

Jaki z tego jest zysk? Oczywiście czas. Gdy już mamy trochę praktyki, jesteśmy w stanie wykonać działanie matematyczne na DUPLO nawet w kilka sekund. Komputer takich operacji wykona tysiące i to w bardzo małym ułamku sekundy.

Czy warto się w to wszystko wgłębiać? Zdecydujcie sami.